Onder de pagina "Ter inspiratie" bevindt zich ook deze subpagina "Archief", voor documenten van langer geleden. In onze ogen heeft dat iets van een " nalatenschap" en geeft dit een indruk van de " footprint" die Kerk en Vrede achter laat. Deze subpagina zal gaandeweg worden ingevuld.
Bij Het Utrechts Archief (HUA) aan de Numankade in Utrecht staat het archief van Kerk en Vrede tot het jaar 2000, ruim 20 meter in totaal. In 1986 droeg Kerk en Vrede het archief over de periode 1924 tot 1982 over en in 2010 het archief van 1983 tot 2000. De twee archieven zijn samengevoegd, geordend en beschreven en er is nog materiaal aan
toegevoegd tot ongeveer 2012.
In de inventaris (https://hetutrechtsarchief.nl, zoekterm:
‘vereniging Kerk en Vrede’ en dan klikken op het icoontje van de inventaris) valt te lezen wat er zoal te vinden is in het archief. Ook de publicaties van Kerk en Vrede zijn erin opgenomen.
In de bibliotheek van HUA zijn ook boeken van enkele centrale figuren van Kerk en Vrede opgenomen.
Wie het archief wil raadplegen, is welkom aan de Numankade en kan
op de website van HUA vinden hoe dat werkt. Op een klein aantal stukken (betreffende de begeleiding van gewetensbezwaarden militaire dienst) zit een beperking in de openbaarheid, dat wil zeggen dat toestemming van het bestuur van Kerk en Vrede nodig is om deze stukken te mogen bekijken.
20 meter aan archiefdozen lijkt veel, maar voor een organisatie die in 1924 is opgericht, is dat niet zo gek. Het had bovendien heel veel meer moeten zijn. Aan het begin van de oorlog vernietigde de secretaris van Kerk en Vrede uit veiligheidsoverwegingen het bestuursarchief en de ledenlijsten. Bestuursstukken, verslagen van andere bijeenkomsten en correspondentie van vóór 1945 ontbreken dan ook. Wel zijn, waarschijnlijk doordat na de oorlog leden hun persoonlijke archieven afstonden aan Kerk en Vrede, verschillende verspreide stukken uit die periode bewaard gebleven, zoals rondzendbrieven die het bestuur tijdens de oorlog op grote schaal verspreidde nadat het blad door de bezetter verboden was en de vereniging geliquideerd. Bovendien zijn alle jaargangen van het blad vanaf de oprichting bewaard gebleven. Daarnaast is veel terug te vinden in de archieven van belangrijke leden van Kerk en Vrede, zoals in het archief van ds. J.B.Th.Hugenholtz (bewaard bij het Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam), die vanaf de oprichting tot 1946 secretaris was.
Een bijzondere gebeurtenis deed zich in 2009 voor. Toen droeg de archivaris van de PKN een aantal archiefmappen over die zij kreeg van het Nationaal Archief, dat ze vanuit Moskou ontvangen had. In de oorlog nam de bezetter de stukken mee naar Berlijn en na de oorlog nam het Russische leger deze gestolen archieven vervolgens mee naar Moskou. Het betrof stukken van de afdeling Den Haag van Kerk en Vrede, één van de, destijds vele, plaatselijke afdelingen. De in het Russisch gestelde teksten die in Moskou aan het archief zijn toegevoegd (waarschijnlijk korte beschrijvingen van de inhoud) zijn als curiositeit in het archief behouden.
Greetje Witte-Rang
Klap inOp dit moment draait in vele bioscopen in Nederland de film Mr Nobody against Putin.
Meester Pavel is - zo zegt hij zelf aan het begin van de film - een 'nobody'. Hij is in elk geval niet de persoon die je spontaan zou uitkiezen als de verzetsheld die het durft op te nemen tegen de almachtige en genadeloze Vladimir Poetin. En toch durft deze onbelangrijke, maar bijzonder innemende leraar op een lagere school in Rusland zich op zijn eigen manier verzetten tegen de oprukkende nationalistische propaganda.
Uit de filmbespreking in de Volkskrant: "De grootste school in een klein stadje’, zo beschrijft Talankin zijn werkterrein. Juist door in te zoomen op een relatief kleine arena kan Mr. Nobody against Putin een groter verhaal over propaganda, oorlog en psychologie laten zien. Het maakt Talankins werk op de vierkante kilometer niet alleen ongelofelijk dapper, maar het levert ook een uniek en een noodzakelijk inkijkje op in de mechanismen van een oorlogsstaat."
Een gewaarschuwd mens....
Lees verderVier jaar vechten en nog steeds geen vrede - kom dinsdag 24 februari naar het Spui!
Zo staat op de website van "Stop de oorlog"
Triest jubileum: vier jaar oorlog in Oekraïne
Op dinsdagavond 24 februari 2026 houden we als Stop de Oorlog Amsterdam met sprekers, dichters en muziek om 18.00 uur onze 86e actie tegen de illegale inval van Rusland in Oekraïne op het Spui in Amsterdam.
Het is de trieste verjaardag van vier jaar bloedvergieten, bombardementen op civiele en militaire installaties en onophoudelijk sterven in de loopgraven.
Sinds de brute overval van Rusland op Oekraïne op 24 februari 2022 roepen wij onze leiders op om met onderhandelingen en diplomatie zo snel mogelijk een einde te maken aan het zinloze sterven en lijden.
Elke 24e van de maand tussen 18:00 en 19:00 uur. Kom ook en neem je vrienden en vriendinnen mee!
Waar?
Op het Spui ter hoogte van American Book Center, Spui 12 1012 XA Amsterdam
Lees verderCommentaar van de Nieuwe Vredesbeweging op het coalitieakkoord van VVD, D66 en CDA.
"De Nieuwe Vredesbeweging is diep teleurgesteld over het coalitieakkoord
tussen VVD, D66 en CDA. Op het punt van defensie en buitenlands beleid
is het stuk ver beneden de maat en levert het op geen enkele manier een
bijdrage aan vrede, ontspanning of een veilige wereld.
In een eerdere brief aan de formerende partijen pleitte de Nieuwe
Vredesbeweging voor een nieuwe koers voor Nederland, met als zwaartepunt
internationale diplomatie en overleg. Maar in dit coalitieakkoord lezen
we opnieuw een voorzetting van de militarisering en opvoering van de
bewapening, inclusief kernwapens, waardoor Nederland volop blijft
bijdragen aan het onveiliger maken van de wereld. De manier van
financieren van deze enorme – en in onze ogen overbodige – bewapening
ondermijnt bovendien de sociale verhoudingen in Nederland."
Lees hier het gehele commentaar.
Lees verderKom 21 februari naar een Netwerkdag in Utrecht.
10.00 – 16.00 uur
Sprekers: Rolien Sasse (directeur Pax), Ivana Balen en Jobar Oranje
Vier jaar vechten en nog steeds geen vrede - kom dinsdag 24 februari naar het Spui!
Triest jubileum: vier jaar oorlog in Oekraïne
Op dinsdagavond 24 februari 2026 houden we als Stop de Oorlog Amsterdam met sprekers, dichters en muziek om 18.00 uur onze 86e actie tegen de illegale inval van Rusland in Oekraïne op het Spui in Amsterdam.
Het is de trieste verjaardag van vier jaar bloedvergieten, bombardementen op civiele en militaire installaties en onophoudelijk sterven in de loopgraven.